Anonymous User
Login / Registration

Gastroenterologie
a hepatologie

Gastroenterology and Hepatology

Čes a Slov Gastroent a Hepatol 2009; 63(4): 197 .

Resveratrol - molekula příštího desetiletí?

Petr Hůlek1,2

+ Affiliation

Řada nemocných s jaterními chorobami se ptá svého lékaře na jeho názor na užívání různých "zdravých" bylinných extraktů, exotických čajů či různých potravinových doplňků. Musím se přiznat, že vždy nemocným užívání těchto látek rozmlouvám, protože jsem ve svém životě viděl i závažné toxické poškození jater, které nebylo možné vysvětlit ničím jiným než právě těmito látkami. Současně se přiznávám k tomu, že často nevím, o jaké látky vlastně jde a jsem přesvědčený o tom, že svým negativním vyjádřením nemůžu nic zkazit.

Když jsem dostal otázku na resveratrol a dozvěděl se, že je obsažený v červeném víně, rozhodl jsem se něco si přečíst, protože stejně jako ostatní hepatologové slýchávám informace o příznivém dopadu užívání červeného vína a červených plodů vůbec. Protože seriózních informací o příznivém účinku resveratrolu v poslední době přibývá a protože se resveratrol objevil jako dostupný potravinový doplněk i u nás, dovoluji si některé vyčtené informace uvést v našem časopisu. Resveratrol (trans-3,4‘,5-trihydroxystilben, CHO; 1, 3-benzendiol, 5-[2-(4-hydroxyfenyl)ethenyl]-, (E)-) je látka (polyfenol), která se nachází ve slupkách a jadérkách modré révy vinné, arašídech, slupkách a jadérkách černého rybízu, v borůvkách, a dalším ovoci a zelenině. V červeném vínu je v koncentraci 0,2 až 7,7 mm/l, ale vyskytuje ve srovnatelném množství také v bílém vínu, avšak pouze ze severních oblastí pěstování révy vinné. Poprvé byl resveratrol prokázán v kořenech bílé čemeřice v roce 1940, i když léčivé účinky rozmačkaných hroznů vína jsou známe několik tisíc let.

V renomovaných časopisech lze nalézt výsledky experimentálních studií, které jednoznačně prokazují, že resveratrol zlepšuje inzulínovou senzitivu, protože zlepšuje hyperglykémii aktivací glukokinázy. Má preventivní vliv na rozvoj jaterní steatózy, zlepšuje histologický nález v játrech diabetických myší(1). Proto je resveratrol předmětem zájmu výzkumníků studujících metabolický syndrom a NAFLD. Má účinek kardioprotektivní, protinádorový (kolorektální i gynekologické karcinomy), antioxidační, radioprotektivní, protiplísňový, neuroprotektivní, antiinfalamatorní, moduluje imunitní systém a inhibuje angiogenezi, takže je vhodný pro chemoprevenci. Za pozoruhodné považuji skutečnost, že nemá žádné nežádoucí účinky. Resveratrol(2,3) nemá podporu velkého farmaceutického průmyslu, protože jeho molekulu nelze patentovat, takže jeho výzkum je podporován hlavně granty mimo jiné i od US National Cancer Institute. Byly s ním započaty studie fáze II u nemocných s infekcí Herpes simplex. Přestože je v současnosti je dostupných více jak 1000 citací prokazujících potenciál v terapii velkého spektra nemocí, na důkazy, tedy výsledky klinických studií, se ještě čeká. Jestli syntetický resveratrol je stejně účinný jako přírodní se tedy ukáže v blízké budoucnosti. Přes všechna ale, je některými výzkumníky resveratrol považován za molekulu příštího desetiletí.

LITERATURA

To read this article in full, please register for free on this website.

Benefits for subscribers

Benefits for logged users

Credited self-teaching test